Κατερίνα Στρουμπούλη

Η Κατερίνα Στρουμπούλη είναι πτυχιούχος Ψυχολογίας του Παντείου Πανεπιστημίου. Έχει ολοκληρώσει τον πρώτο κύκλο σπουδών στο Ινστιτούτο Έρευνας και Θεραπείας Συμπεριφοράς, με ειδίκευση στη Γνωσιακή-Συμπεριφορική Ψυχοθεραπεία και είναι κάτοχος μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών (Master of Art) πάνω στην Ανάπτυξη και Ψυχική Υγεία Βρεφών και Νηπίων, από το Πανεπιστήμιο του Ανατολικού Λονδίνου (University of East London).

Εκπόνησε πτυχιακή με θέμα «Στρες και Εγκέφαλος» υπό την επίβλεψη της Δρ Λίζας Βάρβογλη, με την οποία έχει επίσης συνεργαστεί σε παρουσιάσεις, πανελλήνια συνέδρια, στο ερευνητικό πρόγραμμα Seismos On Line (SOL) με θέμα «Καταστροφές-Αντιδράσεις Στρες και Παρεμβάσεις Διαχείρισής του», καθώς και στη συγγραφή των βιβλίων ψυχολογίας Τι συμβαίνει στο παιδί και Η νευροψυχολογία του στρες στην καθημερινή ζωή.

Από τις εκδόσεις Καστανιώτη κυκλοφορεί βιβλίο μου με τίτλο «Ξε-γελάστε το στρες»- Πρακτικός οδηγός.