Ονειρεύομαι τον εαυτό μου ως επαγγελματία

Στη διάρκεια της δράσης οι μαθητές θα έχουν τη δυνατότητα να συλλέξουν πληροφορίες για τα τμήματα των ΑΕΙ & των ΤΕΙ, να λύσουν σχετικές απορίες και να μάθουν για τις νέες τάσεις της αγοράς εργασίας.

Η στοχοθεσία είναι το μαγικό κλειδί που ανοίγει την πόρτα της επιτυχίας.

Το να θέτουμε στόχους και να βρίσκουμε τους τρόπους να τους υλοποιήσουμε είναι μια βασική δεξιότητα που θα πρέπει να έχουν όλοι οι μαθητές που επιθυμούν να πετύχουν.

Στο συγκεκριμένο σεμινάριο οι μαθητές θα έρθουν πιο κοντά στις έννοιες "στόχος" και "επιτυχία", ώστε με εφόδιο το "θέλω" τους να πετύχουν την είσοδό τους στη σχολή της αρεσκείας τους.

Οι θεματικές ενότητες που θα παρουσιαστούν είναι:

• Πώς ανακαλύπτω τα επαγγελματικά μου ενδιαφέροντα;
  • Ο δρόμος προς την εισαγωγή στα ΑΕΙ και ΤΕΙ: Μικρά μυστικά που θα πρέπει να γνωρίζουν οι υποψήφιοι.
  • Σπουδές με προοπτική, τα επαγγέλματα του μέλλοντος και οι τάσεις στην αγορά εργασίας.

Οι συμμετέχοντες θα έχουν την ευκαιρία να ενημερωθούν για:

• Τα ειδικά χαρακτηριστικά των τμημάτων ΑΕΙ και ΤΕΙ.
  • Τα επαγγελματικά δικαιώματα που εξασφαλίζει κάθε τμήμα.
  • Τους κλάδους που θα παρουσιάσουν ανάπτυξη τα επόμενα χρόνια.
  • Τις σπουδές που οδηγούν στα επαγγέλματα με προοπτική.

Η παραπάνω δράση θα πραγματοποιηθεί την Σάββατο 16 Απριλίου στις 10:00 π.μ , διαρκεί 2 ώρες και απευθύνεται σε μαθητές Γ΄ Λυκείου, καλύπτοντας όλες τις απορίες των συμμετεχόντων.