Δρ Ανδρέας Παπαθεοδώρου

Ο Δρ Αντρέας Παπαθεοδώρου είναι καθηγητής του Παν/μίου Αιγαίουαναπληρωτής πρόεδρος του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης  Τουρισμούδιευθυντής του Εργαστηρίου Τουριστικών Ερευνών & Μελετών (ΕΤΕΜ).
Γεννήθηκε στην Αθήνα το 1974. Σήμερα είναι Καθηγητής στη Βιομηχανική και Χωρική Οικονομική με έμφαση στον Τουρισμό, στο Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων του Πανεπιστημίου Αιγαίου.
Παράλληλα έχει διοριστεί Συνεργάτης Καθηγητής (Adjunct Professor), στη Σχολή Αερομεταφορών (School of Aviation) του Πανεπιστημίου Νέας Νότιας Ουαλίας (University of New South Wales) στην Αυστραλία, στο Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο καθώς και στο Πανεπιστήμιο Εφαρμοσμένων Επιστημών της Φρανκφούρτης (Frankfurt University of Applied Sciences), στη Γερμανία..