Σχετικά με τις Δράσεις 2016

Διεπιστημονική προσέγγιση των Πανελληνίων εξετάσεων στο σύγχρονο κοινωνικό περιβάλλον.

Στο Κέντρο Μελέτης συνεχίζοντας την πολύπλευρη ενίσχυση – στήριξη των μαθητών μας και των γονέων τους , εισάγουμε νέους τομείς δράσης.

Παρατηρώντας τις ανάγκες της σύγχρονης κοινωνίας, νιώθουμε την υποχρέωση να συνεργαστούμε με ειδικούς από διαφορετικά επιστημονικά πεδία ώστε να ενδυναμώσουμε και να ενισχύσουμε τους μαθητές όλων των τάξεων του λυκείου να αντιμετωπίσουν τις αυξημένες απαιτήσεις του σχολικού και κοινωνικού περιβάλλοντος.

Οι "Διαθεματικές Δράσεις 2016", πραγματοποιούνται και φέτος με σκοπό να βοηθήσουμε μαθητές και γονείς να κατανοήσουν το νόημα των Πανελλήνιων Εξετάσεων και να αντιμετωπίσουν τη διαδικασία τοποθετώντας την στις σωστές διαστάσεις.

Στόχος μας είναι να ενθαρρύνουμε τους μαθητές να δώσουν τις δικές τους απαντήσεις στα παρακάτω σημαντικά ερωτήματα:

• Πώς συνδέεται το σχολείο με τα επαγγέλματα;
  • Γιατί να σπουδάσω;
  • Με ποια κριτήρια να επιλέξω το αντικείμενό μου;
  • Πρέπει να επιλέξω τη σχολή μου με βάση την αγορά εργασίας ή το όνειρό μου;
  • Πώς είναι η αγορά εργασίας σήμερα;
  • Τι ευκαιρίες καριέρας ανοίγονται σε ένα νέο άνθρωπο;
  • Πώς μπορώ να διαχειριστώ το άγχος μου και να το μετατρέψω σε δημιουργικότητα;

Επιπλέον στηρίζουμε τους γονείς:

• Να κατανοήσουν τι είναι το άγχος των εξετάσεων
  • Να γνωρίσουν τρόπους διαχείρισης του άγχους

Μέσα σε ένα κλίμα ψυχαγωγίας και διασκέδασης θέλουμε ο μαθητής να μη λάβει μόνο πληροφορίες αλλά με τη δική μας βοήθεια να φανταστεί και να οραματιστεί τους δρόμους που μπορεί και θέλει να χαράξει.

Ευελπιστούμε οι διαθεματικές μας δράσεις να αποτελέσουν πηγή έμπνευσης και δημιουργικότητας για εμάς και για τα παιδιά μας.

Κέντρο Μελέτης

ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΔΡΑΣΕΩΝ